•    
    •   در محیط شبکه شناسه IP یا MAC، کدامیک اولویت دارد.

     نویسنده: شاهرخ انصاریان
     زمینه تحقیقاتی: شبکه
     بارها کلماتی نظیر تنظیم آی پی آدرس در کامپیوتر، لپ تاپ، چاپگر درارای پورت شبکه و ... را شنیده‌ایم و بعضی وقت ها هم گفته می شود در محیط شبکه با مک آدرس از نفوذ قطعات شناسایی نشده جلوگیری شده است. اما تفاوت‌ها و کاربردهای آنها چیست.

     محیط های شبکه ای از دو بخش قطعات سخت افزاری و رابط های اینترنتی یا اینترانتی تشکیل شده است. این ارتباطات بین دستگاه های مختلف در قالب پروتکل های تدوین شده اجازه انتقال دیتا و ارتباط دوسویه می‌هد.
     برای شناسایی و هویت بخشیدن به قطعات در محیط های شبکه ای که رابطه بین آنها ترکیبی از اینترنت یا اینترانت و قطعات سخت افزاری می باشد هر کیت (آداپتور) با یک آدرس IP و MAC از سایر دستگاه متمایز می شود و در حقیقت آدرس هر کیت بصورت انحصاری یا Unique می باشد. در چه جاهایی از آدرس IP استفاده می کنیم و کجا از آدرس MAC یهره می بریم.
     IP آدرس شناسه انحصاری نرم افزاری و MAC آدرس شناسه منحصر بفرد سخت افزار است.
     IP آدرس در محیط نرم افزاری شبکه ای شامل کامپیوتر، لپ تاپ، چاپگر، اسکنر و ... وظیفه شناسایی و موقعیت یابی هر کدام از وسایل را به طور جداگانه و در سطح رابط و عملکرد لایه شبکه برعهده دارد.
     برای IP آدرس که وظیفه شناسه گذاری نرم افزاری دستگاه ها را بعهده دارد، دو نسخه 32 و 128 بیتی با عنوان های ( IPv4) و ( IPv6) معرفی شده اند که نوع دسته بندی و شماره دهی به قطعات با حالت های مختلف مثل کلاس A، کلاس B و ... معرفی می گردند. با توجه به رشد روز افزون کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل، تبلت و ... و استفاده روز افزون اینترنت اشیا در جهان، شرکت مایکرو سافت جهت افزایش آدرس های شبکه ای نسخه جدید خود را به نام IPv6 ارائه داد. آی پی آدرس ها برای استفاده به دو نوع اختصاص عدد دستی و رندم یا اختصاص عدد خاص با استفاده از سرور DHCP با پروتکل Point-to-Point که به یک دستگاه روتر متصل می‎شود تقسیم می شود. حالت اختصاص عدد خاص که با استفاده از DHCP انجام می‌شود به آی‌پی استاتیک ( IP Static) مشهور است و برای دریافت آی پی اختصاصی لازم است از شرکت های ارائه خدمات اینترنت (ISP) بصورت ماهانه اجاره نماید.
     و مام آدرس مک چیست؟
     آدرس مک (Media Access Control) که به قطعه سخت افزاری (فیزیکی) تعلق دارد و بصورت 48 بیتی آدرس دهی می‌شوند از تجمیع دو عدد 24 بیتی که 24 بیت اول آن از شماره سازنده کیت و 24 بین بعدی شامل یک شماره سریال منحصر می باشد تشکیل شده که داخل کیت سخت افزاری ذخیره شده است.

آدرس شرکت سازه اطلاعات سامان
شرکت سازه اطلاعات سامان
آدرس : تهران - بزرگراه مدرس، خیابان وحید دستگردی (ظفر شرقی)، پلاک 215، طبقه ســوم
کد پستی: 1919814718
تلفکس : 22906448
مدیریت
فروش
پشتیبانی
شرکت سازه اطلاعات سامانکلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سازه اطلاعات سامان می باشد.