•    
    • فلت وب دیزاین : انقلابی در طراحی وب


     سبک و استایل طراحی وب در سال 2013 خیلی اساسی تغییر کرد. در این نوشته به صورت خلاصه به بررسی این تغییر و سبک جدید می‌پردازیم .

     از آنجا که ما طی اجرای پروژه های پورتال درگیر پروسه طراحی وب‌سایت و پورتال های مختلف هستیم بهتر است این سبک‌های جدید را بشناسیم و یا الگوهای آن را حداقل در توسعه‌ی Front-End سرویس‌ها در پورتال سامان رعایت کنیم. از طرفی این نیاز جدی و عمیق وجود دارد که ما به عنوان یک توسعه‌دهنده حرفه‌ای وب با این مفاهیم حداقل آشنا باشیم و بتوانیم راجع به آنها فکر کنیم و نظر بدهیم .

      


     مدتی است که در طراحی‌های مدرن و جدید از تکنیک "طراحی تخت " یا Flat Design استفاده می‌شود و در حال حاظر به علاقه‌ی اکثر طراحان وب و گرافیست‌ها تبدیل شده است .

     در طراحی تخت به مانند طراحی سنتی دیگر از سایه‌های مخلتف ، گرادینت‌ها ، آنیمیشن‌ها ، تکسچرها و پترنها استفاده نمی‌شود. این نوع طراحی clean ، ساده و دارای یک ساختار تمیز و مرتب است ، فضای خالی زیاد دارد ، رنگ‌ها روشن، ساده و یکپارچه هستند ، همه‌ی المان‌ها 2 بعدی می‌باشند ، گوشه‌ها شارپ هستند ، روی تایپوگرافی نوشته‌ها کار شده است و دکمه‌ها و المان‌ها یک دست بدون سایه و برآمدگی هستند.

     اما Flat Design از کجا آمد ؟

     اولین بار مایکروسافت در طراحی ویندوز 8 و رابط کاربری مترو این نوع طراحی را استفاده کرد و بعد از آن گوگل هم در محصولات و سرویس‌های خود از فلت دیزاین استفاده نمود. اگر چه قبلا هم نوعی طراحی فلت وجود داشته اما مایکروسافت نقش پر رنگی در جا انداختن و ارائه یک تعریف جدید در قالب یک نمونه‌ی عملی از طراحی تخت دارد .
     فلت دیزاین واقعا جذاب ، قشنگ و محبوب می‌باشد و می‌تواند پیام یا توضیحات مثلا یک محصول را به‌خوبی به بازدید کننده وب‌سایت یا اپلیکیشن برساند . برخی از دلایل محبوبیت فلت دیزاین و خصوصیات آن در زیر آمده است :

     در فلت دیزاین صداقت وجود دارد
     بله صداقت ! صداقت فقط یک کانسپت جالب و غریب برای آدم‌ها آن هم در ایران نیست ،  بلکه در طراحی وب هم وجود دارد و البته بیس طراحی یک ایده باید براساس صداقت باشد . چگونه ؟ ساده است : فلت دیزاین کاملا 2 بعدی می‌باشد و اصلا سعی نمی‌کند که یک بعد سوم را با افکت‌های خاص به صفحه اضافه کند و کاربر را به‌گونه‌ای فریب دهد و طوری با او تعامل داشته باشد که کاربر احساس کند با چیزی فراتر از یک صفحه نمایش روبرو هست (همانند طراح‌های سنتی) .
     دیگر نه سایه‌ای وجود دارد نه گرادیانتی نه پترنی نه اکفت سه بعدی‌یی و نه المان‌هایی که براساس دنیای واقعی طراحی شده‌اند . بجای آن همانطور که گفته شد فلت دیزاین با استفاده از رنگ‌ها ، تایپوگرافی ، مقداری فضای سفید و یک فضای گریدی برای اینترفیس بهتر و شفاف‌تر می‌تواند یک طرح خوب را رقم بزند .

     هیجان انگیزه نیست ؟ همه چیز سادست ،‌ قشنگی در سادگیست . من لذت میبرم مثلا http://www.windowsphone.com/en-us

      


     استقبال طراحان
     فلت دیزاین تازه ، تمیز ، لایت و مدرن است و در حال تبدیل شدن به یک استاندارد طراحی در وب و لوگو تایپ‌ها می‌باشد . در کنار استفاده از تایپوگرافی و فضای سفید ، استفاده از رنگ‌های روشن هم در طراحی‌های مدرن دوباره دارد جا می‌افتد و نمونه‌ی بارز آن سایت‌های مایکروسافت می‌باشد (مثل همان سایت بالا) . به‌مانند خیلی از تکنیک‌ها و سبک‌های دیگر که باب می‌شوند فلت دیزاین هم مشخص نیست تا کی علاقه‌ی اول طراحان وب خواهد بود . اگرچه دوره آن به‌سر خواهد رسید اما باعث بوجود آمدن یک انقلاب کوچک در طراحی وب شد .

     کاربردی است
     اصلا نمی‌شود گفت که فلت دیزاین فقط "خیلی جذاب" است . این سبک همچنین خیلی هم کاربردی و مفید است . اینگونه که این نوع طراحی ساده است و سعی در کم کردن جزئیات و گرایش به سمت مینیموم دارد .سبک آن حذف کردن تمام المان‌هایی که باعث پرت شدن حواس کاربر می‌شوند و تمرکز بر روی محتوا و اهداف سایت است .

     بازدهی بالا
     فلت دیزاین بازدهی بالا دارد . اینگونه که در نبود المان‌ها و چیزهایی که باعث پرت شدن حواس کاربر می‌شود خط دید کاربر مستقیما بر روی قسمت‌های لازم وب‌سایت خواهد بود و هرچه را که می‌خواهد خیلی سریع پیدا خواهد کرد و سایت به اهداف خود می‌رسید و موفق خواهد بود.

     انعطاف پذیری
     اینترنت موبایلی بیش از پیش گسترده شده است و این الزام برای یک وب‌سایت وجود دارد که بر روی دستگاه‌ها با رزولوشن‌های مختلف به‌خوبی نمایش داده شود و به همین دلیل در حال حاضر طراحی رسپانسیو بسیار اهمیت پیدا کرده است . با فلت دیزاین دردسر خیلی کمی برای رسپانسیو کردن وب‌سایت داریم زیرا که المان‌ها جزئیات زیادی ندارند،اغلبا ساختار سایت گریدی است ، تایپوگرافی‌ها خیلی راحت در دستگاه‌های دیگر هم نمایش داده می‌شوند و .. . . به طور مثال یک دکمه که در طراحی سنتی دارای استایل و برآمدگی می‌باشد و در یک موبایل نمایش آن خیلی بد است. اما در فلت دیزاین یک دکمه با CSS ، یک رنگ روشن و یک تایپوگرافی می‌باشد و خیلی راحت در تمام دستگاه‌ها قابلیت رسپانسیو و آداپتیو شدن دارد . یا مثلا برای بک گراند وب‌سایت هم همین مورد وجود دارد .

      


     اما فلت دیزاین چه متود‌هایی در پیاده‌سازی دارد :

     تاکید بر روی رنگ
     در این نوع طراحی اغلب از چندین رنگ روشن استفاده می‌شود و توصیه می شود که از رنگ‌های بکار رفته در لوگو  استفاده شود تا سایت واقعا جذاب شود .

     توجه به تایپوگرافی
     این کلمات هستند که وظیفه رساندن پیام به کاربر را دارند و کاربر با کمک همین کلمات و لینک‌ها در سایت جابجا می‌شود و به صفحات دیگر می‌رود . برای ایجاد یک تایپوگرافی جذاب و زیبا برای متون سایت باید از فونت‌ها و سایز مناسب استفاده کرد . در یک پست دیگر راجع به تایپوگرافی فارسی صحبت خواهیم کرد .
      
     رابط کاربری و المان‌های ساده
     دکمه‌ها نباید پیچیده باشند . هرچقدر که المان‌ها ساده و شفاف‌تر باشند کارکرد آنها مشخص‌تر می‌شود و مؤثرتر خواهند بود .

     پیوستگی
     ساختن یک پیوستگی قابل درک واقعا حیاتی است . مطمئن شوید که کاربران به‌راحتی بتوانند در صفحات navigate شوند و از سرویس یا سایت شما بدون اینکه زمان بیهوده‌ی زیادی را تلف کنند بتوانند به راحتی استفاده کنند . لینک‌ها باید کاملا مشخص باشد رنگ‌بندی‌ها تفکیک شده باشند و تغییر کنند و قابلیت کلیک خور بودن یک لینک به‌خوبی مشخص شود .
      
     شما چه فکر می‌کنید ؟
     آیا فلت دیزاین عمر طولانی خواهد داشت و انقلابی در طراحی وب است و یا زودگذر خواهد بود ؟ نظر شما راجع به طراح‌ها فلت چیست ؟ آیا تمایل دارید در توسعه‌های خود از المان‌های تخت (مثل مورد بالا) استفاده کنید ؟


     رضا قلعه
     26/10/1392  08:11
     بعید می دونم تغییرات بنیادی درش رخ بده، توی نسخه ویندوز موبایل 6.5 بود که این طرح مطرح شده و با گذشت تقریبا 4-5 سال اساس و پایه اون تغییری نکرده. بعدش هم فکر نکنم شرکت های بزرگ بدون برنامه و طرح بی گدار به آب بزنن. فعلا که داستان عدم تمایل به تغییر از سوی کاربرانه. داستان ویندوز XP، Vista و سون هم همینطور بود. ملت اونقدر در مقابل ویندوز ویستا جبهه گرفتن که نگو. ویندوز سون که در عمل همون ویستا با کمی تغییر بود چطور کاربران را مجذوب خودش کرد که دیگی مدافعین دیروز اکس پی تمایلی به برگشت به گذشته ندارن. به هر حال بهتره منتظر نتایج این طرح در آینده بود.
     مهرداد نایب
     26/10/1392  08:11
     من هم موافق این هستم که مایکروسافت به مانند دهه 2000 ، تا 2020 حداقل تغییر بنیادی توی خط مشی دیزاین برندش نمیده اما ما میتونیم تا اومدن iOS7 صبر کنیم و ببینیم اپل قرار هست چه سبکی برامون بیاره مطمئنا اپل از طراحی فلت استفاده نخواهد کرد
     حسین علی نژاد
     26/10/1392  08:08
     در مورد نحوه طراحی صفحات وب هم باید عرض کنم،این که فلت دیزاین باشد یا چیز دیگر به نظرم تفاوت چندانی نداره،چند سال دیگه و شاید زوردتر هم ممکنه این نحوه طراحی منسوخ بشه و به سادگی بگیم اه این ... به نظر بنده در خصوص طراحی وب مهم این هست که کاربر اولا احساس خوبی در ارتباط با صفحه وب داشته باشد.دوما به امکانات سایت دسترسی راحت تری داشته باشه و نیازهاش ساده تر برطرف بشه و در نهایت به یک رضایت کلی برسه،حالا ممکنه از هر نحوه طراحی این ممکن بشه و به حد زیادی به شرایط محیطی و ... بستگی داره ...
     هلاله دلیل
     26/10/1392  08:09
     به نظر من طراحی شاده برای پورتالهای سازمانی از نظر حجم و کارایی مناسبه اما برای پورتالهای دولتی رنگهای روشن بسیار کم استفاده میشه و ساده ملاک نیست مخصوصا اگر در این زمینه تخصص لازم وجود نداشته باشه . نتیجه در ایران فقط در بخشهای خاصی قابل استفاده است شاید اگر شما بخواهید این طور ساده برای سازمانی کار کنید حمل بر کم کاری و اینکه چرا روی المان ها کار نشده در موارد دیگر (سازمانهای کوچکتر و شخصی) کاربرد بیشتری داره .
     در طرحها ترجیح می دم از ترکیب این طرح استفاده بشه.
     امید لک
     29/09/1394  09:14
     گرایش های جدید طراحی صفحات وب وابستگی شدیدی به تجربه کاربری دارند، به همین دلیل با توجه به ابزارهای هوشمند وارد عرصه کاربرد روزانه شده، این طراحی پاسخی است به این نیازها و به هیچ عنوان صرفا بر اساس سلیقه کاربران نیست؛ بنابراین به نظر من ماندگاری و تاثیر زیادی را منجر خواهد شد.
آدرس شرکت سازه اطلاعات سامان
شرکت سازه اطلاعات سامان
آدرس : تهران - بزرگراه مدرس، خیابان وحید دستگردی (ظفر شرقی)، پلاک 215، طبقه ســوم
کد پستی: 1919814718
تلفکس : 22906448
مدیریت
فروش
پشتیبانی
شرکت سازه اطلاعات سامانکلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سازه اطلاعات سامان می باشد.