•    
    • کارایی ( یا عدم کارایی ) فرآیند مدیریت ایده‌ و خلاقیت در سازمان


     از زمانی که سازمان ها به این نتیجه رسیدند که کارمندان می توانند در پیشبرد سازمان به سمت اهداف خود نقش کمک کننده داشته باشند و تجارب آنها مفید واقع شود، مدت مدیدی می گذرد. به احتمال زیاد صندوق (جعبه) انتقادات و پیشنهادات را دیده‌اید. آیا میدانید استفاده از این صندوق بیش از 100 سال پیش شروع شد. شاید به طنز نیز شنیده اید که در بعضی سازمان ها، داخل این صندوق یک سطل آشغال یا کاغذ خردکن گذاشته اند. این لطیفه ها، حکایت از تصور عمومی بر ناکارآمدی آنها دارد. با اینکه هنوز در ایران، خیلی از سازمان ها همان رویه قدیمی منسوخ شده را برای دریافت نظرات و پیشنهادات کارمندان استفاده می کنند، برخی ها نیز به سمت رویه ها و فرآیندهای پیشرفته تر حرکت کرده اند، اما کم اقبالی در موفقیت برای همه ی آنها وجود دارد. از 100 سال پیش تاکنون فرآیند مدیریت ایده چند نسل تغییرات را پشت سر گذاشته و امروزه نسل سوم آن برای مدیریت ایده و خلاقیت کارمندان سازمان بر بستر پورتال سازمانی به عنوان آخرین و بروز ترین فرآیند در شرکت ها و سازمان های پیشرو مورد استفاده قرار می گیرد.
     هدف اولیه از نصب صندوق ها، فقط دریافت نظرات و پیشنهادات بود و بعدها ارائه بازخورد به پیشنهاد دهنده به فرایند اضافه شد. در نسل بعدی که با انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات همزمان شد، فرم ها و چرخه های الکترونیکی جایگزین رویه دستی شدند. اما در نسل بعدی، این فرآیند برای به ثمر رساندن ایده ها و نظرات مرتبط با کاهش هزینه ها رشد یافتند و تخصیص پاداش به پیشنهادات بهتر نیز رواج یافت. ولی در ادامه، نتیجه این شد که آنچه می تواند موتور محرک رشد سازمان باشد، به جای رویکرد کاهش هزینه باید رویکرد افزایش سود را دنبال کند. این یک تحول بنیادی در نسل سوم سیستم های مدیریت ایده و خلاقیت و همراه با تحریک نبوغ سازمانی بود.
     امروزه سیستمهای متنوعی بر پایه نسل سوم این سیستم ها تولید و روانه بازار شده اند. اما در حال حاضر، همچنان در بین آنها که از اولین نسل سیستم ها (صندوق فیزیکی انتقادات پیشنهادات) استفاده می کنند و چه آنها که به سراغ سیستمهای جدید تر و آخرین تکنولوژی ها رفته اند، هم موارد موفق و هم موارد عدم موفقیت را درمیان خود دارند. اخیرا مقاله یی را به عنوان بررسی "دلایل کارایی یا عدم کارایی اجرای این فرایند در سازمان ها" را در نتیجه مطالعاتم در این حوزه گردآوری کرده و نوشته ام که در لینک زیر دردسترس است:
     مقاله علل کارایی یا عدم کارایی فرآیند مدیریت ایده‌ و خلاقیت کارکنان سازمان
     در این مقاله تاریخچه تغییرات و رشد این سیستم ها نیز به صورت خلاصه آورده شده است و برای یک انتخاب درست، کمک کننده است.
     با توجه به اینکه ما در شرکت سازه اطلاعات سامان به عنوان ارائه کننده راهکارهای ویژه ی راه اندازی پورتال سازمانی، چندی پیش، سرویس مدیریت ایده و خلاقیت را قابل اجرا بر بستر پورتال سامان و با انطباق بر رویکرد سیستم های نسل سوم مدیریت ایده و خلاقیت تولید نموده ایم، خوشحال خواهم شد نظرات خود را براساس مطالب مقاله یاد شده و همچنین تجارب شخصی تان، ذیل این مطلب در وبلاگ ثبت نمایید.
      


     حسین علی نژاد
     13/11/1392  09:12
     جمله بسیار کلیدی مطلب شما :آنچه می تواند موتور محرک رشد سازمان باشد، به جای رویکرد کاهش هزینه باید رویکرد افزایش سود را دنبال کند.
     به نظر بنده یکی از موارد عدم موفقیت در سازمان ها،درجا زدن و پس رفت و شکست این هست که افراد و سازمان ها و افراد در سازمانها در ایران به منافع جمعی فکر نمی کنند بلکه عمیقا به منافع فردی خود فکر میکنند اگر نگوییم صرفا به منافع فردی خود فکر میکنند در حالی که نمونه های شرکت های موفق کاملا به منافع جمع نیز فکر میکنند و برای آن برنامه دارند مثل گوگل ... در مقاله شما هم "طوفان فکری و مشارکت جمعی کارکنان" آورده شده است که پایه آن در ابتدا جمع نگری و تفکر منافع جمعی است پس از آن است که مشارکت جمعی سود آور اتفاق می افتد در غیر این صورت مشارکت فورمالیته،دستوری،بی نتیجه و ... های بیفایده اتفاق می افتد.
     فرامرز کلانتری
     14/11/1392  10:28
     از دقت نظر شما سپاسگزارم.
     در حقیقت تجربه فعالیت سازمان ها با فرآیند نسل دو این حوزه نشان داده که رویکرد کاهش هزینه یک رویکرد محدود کننده است و در مقابل رویکرد افزایش سود یک رویکرد توسعه دهنده است. البته تحقیقات و بررسی نتایج عملی تجارب گذشته همچنین اثبات کرده است، که رویکرد توسعه دهنده باید همراه رویکرد ارتقای کیفیت محصول و خدمات باشد تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.
     از طرفی در مورد دوم که شما اشاره کرده اید، به نظر من نکته اساسی در این است که ابتدا طرفین این موضوع (سازمان، کارمندان و مخاطبان بیرونی یا همان مشتریان سازمان) باید به این اعتقاد برسند که چنانچه پیشرفتی رخ دهد همه منتفع خواهند شد و سپس وارد این حوزه ی هم افزایی بکارگیری نبوغ و خلاقیت شوند. در غیر این صورت همان داستان مرغ و تخم مرغ روی خواهد داد و هرکدام منتظر یک حرکت اولیه تایید کننده از طرف مقابل خواهند بود در نتیجه، اجرای این فرآیند نیز نخواهد توانست به عنوان یک موتور محرکه قوی عمل کند.
     علیرضا زارعی دولت آبادی
     13/11/1392  09:14
     حدودا دو سال قبل بود که موضوع سرویس ایده های پورتال روی بستر پورتال شرکت راه اندازی شد و طی این مدت همکاران در بخش های مختلف برای توسعه و بهبود محصول در نسخ آتی نقطه نظرات و ایده های خلاقانه ای رو انوجا ثبت کردند و برخی ها نیز در فرایند توسعه هسته پورتال و سرویس های کاربردی لایه های مختلف مورد توجه قرار گرفت و امروز در نسخه ۲.۹.۱ شاهد تحقق بخشی از ایده های همکاران هستیم. بعضی از این ایده های ثبت شده مثل ایده پورتال سامان بر روی انواع مختلف کامپیوتینگ شاید هنوز برای تحقق نیاز به زمان بیشتری داشته باشند اما در مجموع اون تجربه به نظر من به عنوان یک نمونه موفق و عملی در سطح شرکت در مسیر رشد و بلوغ قرار گرفته است. سال گذشته نیز همین حوالی داشتیم در مورد ایجاد یک صندوق پیشنهادات از همون صندوق های نسل صفر فکر می کردم و البته اون موقع اینقدر طبقه بندی شده و عملی با موضوع آشنا نبودم تا اینکه امروز این پست وبلاگ و بعد هم مقاله شما رو خوندم. با خودم فکر کردم حالا که ما خودمون یک نمونه تجربه موفق از نسل سوم ایده و خلاقیت در خصوص محصول پورتال رو داریم شاید کم کم بتونیم این موضوع رو کلی تر تعمیم بدیم نسل سوم فرایند مدیریت ایده و خلاقیت در سازمان را برای سایر حوزه های از بخش منابع انسانی تا اجرای پروژه، خدمات پشتیبانی و حتی مباحث بازایابی و فروش، ارتباط با مشتریان و ... عملیاتی کنیم
     فرامرز کلانتری
     14/11/1392  10:40
     سامانه ثبت ایده های پورتال که حدود دو سال قبل راه اندازی شد در حقیقت نسل یک فرآیند مدیریت ایده ها روی محصول پورتال سامان بود. ولی می بینیم که همان چیزهایی که در مقاله ی مذکور اشاره شده در این سامانه و شرکت ما نیز رخ داده است. البته نتایج مثبتی هم که شما اشاره کرده اید از همین مسیر حاصل شده است ولی می توانست خیلی بهتر باشد.
     من هم موافق هستم که سامانه آماده سازی شده در پورتال سازمانی شرکت، نصب و راه اندازی گردد و اطلاعات سرویس قدیمی به سرویس جدید منتقل شود. با این کار موضوع می تواند فقط محصول پورتال سامان نباشد و سایر حوزه ها مشابه آنجه اکنون در جلسات هم اندیشی شرکت در جریان است در سامانه جدید دنبال گردد.
     در آینده نزدیک می توان بلاکی هم برای مشتریان شرکت که دارای شناسه ورود به پورتال سازمانی سامان دارند با دسترسی مناسب به سامانه مدیریت ایده و خلاقیت ایجاد نمود تا تجارب ارزنده آنها نیز به پیشبرد اهداف متقابل طرفین کمک کند.
     از ایده شما سپاسگزارم و پیشنهاد می کنم سامانه را نیز از نزدیک مجدد بررسی نمایید.
     امید لک
     18/09/1394  13:32
     ممنونم از شما برای مقاله بسیار جذابی که در معرفی نسل های مختلف مدیریت ایده نوشته اید، تجربه شخصی من درباره مدیدیت ایده نبودن فرایندهای جداسازی ایده ها در طبقه بندی های مختلف و نداشتن استراتژی و هدف در ارزیابی آن ها بود که حاصلش همخوانی دارد با نسل اول.
آدرس شرکت سازه اطلاعات سامان
شرکت سازه اطلاعات سامان
آدرس : تهران - بزرگراه مدرس، خیابان وحید دستگردی (ظفر شرقی)، پلاک 215، طبقه ســوم
کد پستی: 1919814718
تلفکس : 22906448
مدیریت
فروش
پشتیبانی
شرکت سازه اطلاعات سامانکلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت سازه اطلاعات سامان می باشد.